Edit
Blade Runner 2049 (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Denis Villeneuve ... (directed by)

Writing Credits  

Hampton Fancher ... (screenplay by) and
Michael Green ... (screenplay by)
 
Hampton Fancher ... (story by)
 
Philip K. Dick ... (based on characters from the novel "Do Androids Dream of Electric Sheep?")

Cast (in credits order)  

...
'K'
...
...
...
Interviewer
Vilma Szécsi ...
Angry Old Lady
...
Joi
...
Nandez
...
...
...
Luv
...
...
Sallie Harmsen ...
Female Replicant
...
...
...
...
André Lukács Molnár ...
Memory Child
István Göz ...
Scavenger #1
Pál Nyári ...
Scavenger #2
Joshua Tersoo Allagh ...
Scavenger #3
Zoltán Béres ...
Scavenger #4
Konstantin Pál ...
Scavenger #5
Ferenc Györgyi ...
Scavenger #6
Samuel Brown ...
Orphanage Boy
...
...
Kincsö Sánta ...
Birthday Girl
...
...
Ben Thompson ...
Elvis Look-A-Like
...
Marilyn Look-A-Like
David Benson ...
Liberace Look-A-Like
Stephen Triffitt ...
Sinatra Look-A-Like
...
Rachael
...
Rachael Performance Double
Rest of cast listed alphabetically:
...
Boy with One Ear (uncredited)

Produced by 

Yale Badik ... executive producer
Dana Belcastro ... co-producer
Bill Carraro ... executive producer
Tim Gamble ... executive producer
Frank Giustra ... executive producer
Asa Greenberg ... co-executive producer
Val Hill ... executive producer
Broderick Johnson ... producer (produced by)
Andrew A. Kosove ... producer (produced by)
Ian McGloin ... co-executive producer
Carl Rogers ... co-producer (as Carl O. Rogers)
Ridley Scott ... executive producer
Cynthia Sikes ... producer (as Cynthia Sikes Yorkin) (produced by)
Donald Sparks ... associate producer
Steven P. Wegner ... co-producer
Bud Yorkin ... producer (produced by)

Music by 

Benjamin Wallfisch ... (music by)
Hans Zimmer ... (music by)

Cinematography by 

Roger Deakins ... director of photography (as Roger A. Deakins)

Film Editing by 

Joe Walker

Casting By 

Zsolt Csutak
Francine Maisler
Lucinda Syson

Production Design by 

Dennis Gassner

Art Direction by 

David Doran
Bence Erdelyi
Lydia Fry
Paul Inglis ... supervising art director
Tibor Lázár ... (art direction)
Rod McLean
Gergely Rieger ... junior art director
Stefan Speth
Zsolt Tarnok ... action vehicles art director

Set Decoration by 

Alessandra Querzola

Costume Design by 

Renée April

Makeup Department 

Márta Antal ... daily makeup artist
Csilla Blake-Horváth ... makeup supervisor
Jason Collins ... Special Makeup F/X Artist: Autonomous F/X, Inc.
Rita Horváth ... prosthetics makeup assistant
Lizzie Lawson ... hair supervisor
Jo-Ann MacNeil ... key makeup artist
Jaime Leigh McIntosh ... hair stylist
Gábor Molnár ... lens technician supervisor
Donald Mowat ... makeup department head
Gabriella Németh ... key hair stylist
Cristina Patterson ... contact lens painter
Anna Törjék ... daily makeup artist
Alexandra Uri-Kovács ... additional crowd hair stylist
Kerry Warn ... hair designer

Production Management 

Brad Arensman ... post-production supervisor
Gergö Balika ... head of production: Mid Atlantic Films
Gavin J. Behrman ... production supervisor
Jen Brett ... Assistant Production Supervisor
Daniel Dallos ... unit manager: pre-production
Nick Fulton ... second unit
Árpád Görögh ... production assistant
Arni Hansson ... unit production manager: aerial unit
Ede Pszotka ... office production assistant
Gergely Török ... production assistant
Mátyás Vándor ... second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Andras Balazs ... additional set pa
Benoît Baraquin ... additional assistant director
Tamás Péter Chipie ... second assistant director: HU
Albert Cho ... first assistant director: aerial Unit
Karen Davis ... second assistant director
Susan M. Elmore ... first assistant director: marketing unit / second assistant director: second unit
Gábor Hegedüs Hege ... assistant director
Vera Janisch ... third assistant director
Joel Kramer ... second unit director
Levente Kölcsey-Gyurkó ... third assistant director
Brandon Lambdin ... first assistant director: aerial unit: Spain / Iceland
Dániel Mertz ... set pa: additional
Brian Niemczyk ... second second assistant director
Júlia Raczky ... additional set production assistant
Donald Sparks ... first assistant director
Attila Veres ... third assistant director: second unit
Charlie Watson ... first assistant director: second unit
Piotr Fox Wysocki ... motion control technician/d.i.t.

Art Department 

Sally Alcott ... Action Vehicle mould maker
Kamen Anev ... concept artist
Wasili Angelopoulos ... senior modelmaker
Zsófia Antal ... assistant set decorator
Haraszti Balazs ... swing gang
Petra Balogh ... draftsperson
Adam Berces ... art department assistant
Enci Bognar ... graphic designer
Ferenc Brandenburg ... on set dresser
Jack Cave ... props
Craig A. Clark ... senior digital modeller
Benjamin Cory ... prop painter
Laura Dishington ... lead graphic designer
Gergely Dömölki ... supervising propmaker: Arcadia crew
Vivien Dömötör ... set dec coordinator
James Enright ... asset producer
Norbert Alte Fieszl ... swing gang
Colin H. Fraser ... construction coordinator
Kim Frederiksen ... concept artist
Zita Galántai ... draftsperson
Tamas Gelei ... propmaker: Arcadia crew
Bradley Good ... assistant property master (as Brad Good)
Anastasha Guillot ... design studio project manager: Weta workshop Miniature Effects
Andrea Hajdu ... set dec breakdown artist
Doug Harlocker ... property master
Zoltán Harányi ... carpenter supervisor
Darryl Henley ... storyboard artist
Gyula Herjeczki ... construction manager
Máté Herjeczki ... construction coordinator
Joseph Hiura ... set designer
Talia Holden ... model-maker/painter
Sam Hudecki ... storyboard artist/concept Designer
George Hull ... senior conceptual designer
Sam Johnson ... pictures vehicles
Steve Jung ... concept artist
Bence Kalmár ... draftsman
Jeremy King ... Lead Picture Vehicle Technician
József Kiss ... construction manager
Jamie Knight ... props
Zoltán Kohut ... picture vehicles
Agnes Kormos ... drapery
Márk Langfeld ... greens stand-by
Robin Lawrence ... props
Scott Lukowski ... Concept Artist
Victor James Martinez ... concept designer
Agnes Maza ... assistant graphic designer
Orsolya Maza ... assistant art director
Jon McCoy ... concept artist
Syd Mead ... visual futurist
Chris Menges ... Standby fabricator miniatures VFX unit, NZ (as Christopher Alex Menges)
Gary Merrington ... head of technical design
Istvan Muranyi ... propmaker: Arcadia crew
Sebastiano Murer ... key swing gang
Zoltan Nagy ... set dressing leadman: second unit
Ed Natividad ... Conceptual Designer
Laurens Nockels ... hero prop fabrication: Pinewood Creative
Philip O'Connell ... props
Tamas Ordodi ... proprty fabricator
Annamária Orosz ... standby art director
Dominique Pace ... draughtsperson
Marialuisa Pacini ... assistant to set decorator
Jeremy Paillotin ... concept artist
Alina Papp ... stand-by art director: second unit
Tom Pataki ... second unit property master
Balazs Pelcz ... sculptor: Arcadia crew
Peter Popken ... concept artist
Scott A. Riley ... props
Charlotte Runagall ... props/vehicles
Richard Révész ... vehicle designer assistant
Matt Sargent ... vehicle upholstery
Steven Saunders ... miniatures art director
Elicia Scales ... assistant art director
Gergely Schummer ... on-set dresser: second unit
Emmanuel Shiu ... concept illustrator
Zsuzsi Sipos ... assistant set decorator
Abby J. Smith ... assistant art director: Miniatures VFX Unit NZ
Robert Stannage ... picture vehicles senior technician
Andy Stead ... action vehicles: Pinewood
Lauren Stewart ... painter: miniatures VFX unit, NZ
Dave Sullivan ... prop modeller
Andras Pal Szabo ... assistant property master
Gabor Szabo ... concept art
Gabor Szabo ... property leadman
Gábor Szabó ... property leadman
Mátyás Szakonyi ... key greensman
Csaba Szalai ... model maker
Akos Szalay ... workshop buyer
Marton Szalay ... leadman
Paul Szebesta ... picture vehicle coordinator
Dávid Szekeres ... set dresser
Viktoria Szunyoghy ... Set Dec painter
Veronika Szücs ... art department coordinator
Kouji Tajima ... concept artist
Róbert Taller ... draftsman
Szilvia Szisza Toth ... set decoration buyer
Gabor Tóth ... runner
Zoltán Tóth ... contruction manager
Vilmos Törköly ... senior propmaker: Arcadia crew
Gena Vazquez ... props
Daniel Veres ... illustrator #2
Toldi Veronika ... model maker
Federico Vianelli ... swing gang
Peter Várdai ... draftsperson
Dan Walker ... concept artist
Terry Whitehouse ... Action vehicle workshop supervisor uk
Torma Zoltán ... propmaker: Arcadia crew
Yugen Blake ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Ryan J. Close ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
James Crockett ... vehicle technician (uncredited)
Pedro Cyrne ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Jay Dingle ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Peter Eszenyi ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Daniel Harries ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
David Hicks ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Nick Hill ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Daniel Højlund ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Sam Keehan ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Genevieve McMahon ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Andrew Popplestone ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Ryan Rafferty-Phelan ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Alex Reinach ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Abel Reverter ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Peter Tindall ... prop modeller: action vehicles (uncredited)

Sound Department 

Davi Aquino ... foley recordist
Christopher S. Aud ... sound effects editor
Ron Bartlett ... re-recording mixer
Tom Burns ... re-recording mix technician
Mark Coffey ... first assistant sound editor
Eliot Connors ... additional sound editing
János Csáki Jr. ... sound mixer: second unit
Bálint Csáki ... boom operator: second unit
János Csáki ... sound mixer: second unit
Jeremy B. Davis ... re-recording mix technician
Ezra Dweck ... foley editor
Lee Gilmore ... sound effects editor
Theo Green ... sound designer
Tom Hambleton ... a.d.r recordist
Aaron Hasson ... a.d.r. mixer
Áron Havasi ... second assistant sound
Jack Heeren ... foley mixer
Doug Hemphill ... re-recording mixer
Michael Hertlein ... additional sound editor
Nick Jimenez ... adr recordist
Goro Koyama ... foley artist
Howard London ... adr mixer
Andy Malcolm ... foley artist
Mark A. Mangini ... supervising sound editor
György Mihályi ... key first assistant sound
Michael Miller ... adr mixer
Eric Potter ... sound effects recording
Mac Ruth ... production sound mixer
Kevin Schultz ... foley recording mixer
Seva Solntsev ... adr recordist
Norbert Szekeres ... boom operator: second unit
Chris Szott ... foley assistant
Greg ten Bosch ... sound effects editor
Balazs Varga ... first assistant sound
Don White ... foley recording mixer
Dave Whitehead ... additional sound design
Byron Wilson ... dialogue and adr supervisor
Benjamin Beardwood ... additional dialog editor (uncredited)

Special Effects by 

Rene Barthel ... special effects technician
Jaroslav Bucek ... special effects breakaway foreman
Marcel Caspers ... special effects breakaway technician
Furedi Csaba ... special effects technician
Florence Dosdane ... model maker
Csilla Elek ... special effects office coordinator: daily
Andre Emme ... special effects technician: daily
Norman Ernst ... special effects foreman
Bence Füredi ... special effects technician
Christoph Gartlacher ... special effects senior technician
Rob Gillies ... head of manufacture: Weta Workshop
Daniel Godec ... special effects technician
Zsolt Gonda ... armourer
Till Hertrich ... special effects senior technician
John Jones ... senior vehicle technician
Gabor Kiszelly ... special effects supervisor: 2nd Unit
Zoltan Kvassay ... special effects buyer
Gergely Laszlo ... special effects technician
Ruan Liebenberg ... special effects technician
Joaquin Loyzaga ... lead model maker: Weta Workshop
Solon Luigi ... sfx senior mechatronics engineer
Jan Luppino ... special effects technician
Michael Luppino ... special effects foreman
Swen Luppino ... special effects technician
Jonathan Martin ... special effects senior technician
Rita Maxim ... production assistant: Weta Workshop
Klaus Mielich ... special effects technic & crew coordinator
Gerd Nefzer ... special effects supervisor
Simon Northcott ... vehicles technician
Monty Ploch ... special effects technician
Marcus Preussing ... pyrotechnic senior technician
Bernd Rautenberg ... Special Effects Set Supervisor
Andreas Schiller ... special effects technician
Jens Schmiedel ... special effects supervisor: second unit
Stephen Shelley ... snow effects technician
Carlos Slater ... content coordinator: Weta Workshop
Adam Szlávy ... special effects technician
Jürgen Thiel ... special effects senior technician
Zoltan Toth ... special effects senior technician
Tamas Uzoni ... special effects technician
Sebastian Venhues ... special effects senior technician
Carsten Woithe ... SFX Supervising Technician Motion Base & CAD Design
Will Furneaux ... 3d department supervisor: Weta Workshop (uncredited)
Karen Purvis ... vehicle builder/propmaker (uncredited)

Visual Effects by 

Charlotte Roberts ... creature td
Lydia Aguilar ... stereo compositor: Stereo D
Habeeb Ahmed ... modelling lead
Marisa Ahn ... paint and roto artist: Framestore
Axel Akesson ... asset supervisor
Mashi Akiyama ... lead previs artist: MPC
Nadia Alaskari ... layout td: double negative
Sylvain Allard ... modeler: digital artist
Corey Allen ... senior paint artist: stereo d
Prem Amrit ... vfx compositor
Michael Anders ... 3D coordinator
Scott R. Anderson ... digital matte painter: Framestore
Edward Andrews ... digital compositor: Double Negative
Berenice Antoine ... digital artist / visual effects artist: BUF
Fabricio de Vasconcellos Baessa Antonio ... Lighting and Environment TD
Alfredo Octavio Arango ... matchmove artist: Double Negative
Chris Archinet ... lighting artist: framestore
Tomas Ariño Sobotkiewicz ... digital compositor: UPP
Ruth Asensio ... head of layout department: MPC Montreal
Jonathan Asselin ... previs artist
Eric Aubry ... matte painter: framestore
Austin Baerg ... cg artist: Rodeo FX
Manthan Bahayani ... stereo compositor: Stereo D
Cheryl Bainum ... head of los angeles studio: Rodeo FX
Ayush Bajoria ... matchmoving artist
Gretchen Bangs ... visual effects artist
William Banti ... visual effects artist: Buf
Julien Barbault ... visual effects artist
Andrew Barry ... compositor
Ryan Basaraba ... visual effects coordinator
Geoffrey Basquin ... graphic artist
Sanyam Basran ... modeller
Daniel Batt ... digital compositor: framestore
Holly Beals ... production manager: miniature unit: Weta Workshop
Mélanie Beaunoyer ... machmove artist: framestore
Martin Belleau ... lighting td
Jean Bennamias ... visual effects artist: framestore
Grant Bensley ... Head of Production: Weta Workshop
Brian N. Bentley ... technical director
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Carl Berube ... pipeline technical director
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Yogesh Bhavsar ... rigging td: double negative
Philippe Bienvenue ... digital compositor: Rodeo FX
Steven Bills ... creature td: Double Negative
David Bishop ... cg artist: Rodeo FX
Fanny Bissonnette ... visual effects coordinator
Eduardo Bivar ... visual effects artist
Kathryn Jane Black ... digital compositor
Vincent Blanco ... technology support: Rodeo FX
Trace Bloomer ... technology support: Rodeo FX
Robert Bock ... on-set visual effects supervisor: Rodeo FX
Jeremy Boissinot ... matte painting td: Rodeo FX
Alex Bonacci ... stereo compositor
Marco Bordignon ... compositor: MPC
Rachel Bouchard ... matchmove artist: Rodeo FX
Natalianne Boucher ... visual effects artist: BUF
Nicolas Bouf ... visual effects artist: BUF
Andrée-Anne Bouffard-Verreault ... cg artist: Rodeo FX
Sara Bourque ... production support: Rodeo FX
Peter Bowmar ... fx supervisor: DNeg
Matthew Bramante ... in house compositor
Marc-Antoine Bressand ... visual effects artist: BUF
Scott Brindley ... matchmove artist: Double Negative
Arnaud Brisebois ... matte painter: Rodeo FX
Shawn Broes ... visual effects editor
Nick Brown ... stereographer
Andrew Burles ... digital matte painter/environment artist: Double Negative
Lorie Bussières ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Gábor Bödö ... visual effects: 3D scanning and LIDAR
Doug Campbell ... senior compositor
Huseyin Caner ... Photogrammetry Supervisor
Francesco Capone ... digital compositor: MPC
Olivier Cauwet ... visual effect supervisor: BUF
Christiane Caya ... digital compositor
Simona Ceci ... matte painter: Double Negative
Martin Chabannes ... visual effects artist
Marie Soleil Chabot ... cg artist: Rodeo FX
Gregory Chalenko ... senior compositor: Double Negative
Vikas Chandel ... visual effects artist
Shyamsundar Chandrasekaran ... lead paint artist: Double Negative
Vincent Chang ... compositor: Double Negative
James Charles ... fx td: Double Negative
Abhisek Chatterjee ... creature td: double negative
Abhishek Chaturvedi ... digital compositor
Yogesh Chautel ... visual effects coordinator
Freddy Chavez Olmos ... senior visual effects compositor
Paul Chavez ... layout td: Double Negative
Rajat Chawla ... stereoscopic qc artist
Meagan Chechalk ... stereo production coordinator
Jason Chee ... layout td: double negative
Wai Sun Cheng ... prep artist / roto qc supervisor
Hyemee Choi ... senior lighting artist
Liudmyla Chorna ... digital compositor
Charles Christoforou ... visual effects artist
Martin Cicmanec ... digital compositor
Julien Cimino ... visual effects producer
James Galen Clark ... generalist td: double negative / texture artist
Richard Clegg ... visual effects supervisor
Marie-Joëlle Clément ... production support: Rodeo FX
Seth Cobb ... asset supervisor
William Colaluca ... production support
Catherine Coley ... communications: Rodeo FX
Juliette Compignie ... rotoscope artist: Rodeo FX
David Connely ... cyber scanning technician
Ryan Cook ... aerial plate supervisor: Mexico
Sean Coonce ... digital compositor: Double Negative
James Cooper ... visual effects photographer: MPC
Claire Copland ... facial performance capture tracking operator: DI4D
Patrice Cormier ... studio manager: visual effects
Francois Cote-Paquet ... visual effects artist
Marc-André Coulombe ... lead rigging td
David Crane ... stereoscopic compositor
Bianca Cuffaro ... visual effects editor: MPC
Noelle Cyr ... Stereo Manager: Stereo D
Pierre D'oncieu ... digital compositor: UPP
Dominic Daigle ... environment supervisor: Rodeo FX
Brad Darrow ... stereoscopic supervisor
Jean-Louis Darville ... vfx data wrangler / visual effects coordinator
Avijit Das ... rigging artist: double negative
Virender Dass ... visual effects artist
Chris Dawson ... digital compositor
Mathieu De Saint Jores ... assistant technical director: Framestore
Paul Debevec ... light stage scanning supervisor
Pierre Debras ... graphic artists: BUF / modeler/sculptor / visual effects artist: BUF
Ayse Dedeoglu ... visual effects editorial supervisor: Atomic Fiction
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Vincent Defebo ... stereo producer
Camille Deguire ... production support: Rodeo FX
Marianne Del Rosario ... stereo compositor: Stereo D
Francesco Dell'Anna ... lead compositor: Double Negative
Joel Delle-Vergin ... lead compositor
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Guillaume Depierre ... lighting td: MPC
Julien Depredurand ... senior effects technical director: Double Negative
Jonathan Desaulniers ... paint & roto artist: Framestore
Nicolas Desmet ... digital compositor: MPC
Estelle Desnoulez ... graphic artists: BUF
Vuk Despotovic ... element qc coordinator
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Lead: Double Negative
Souvik Dey ... visual effects artist
Prashant Dhotre ... sequence lead
Gawade Dipti ... fx technical director: double negative
Paul Docherty ... visual effects coordinator
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Melanie Dorn Carter ... digital compositor: Double Negative (as Melanie Dorn)
Thomas Dotheij ... assistant technical director: Framestore
Curro Doyagüez ... prep artist: double negative
Luke Drummond ... digital compositor
Jeremie Ducrocq ... lead compositor: Framestore
Frederic Dupere ... matte painter: framestore
Jessika Duquette ... technology support: Rodeo FX
Florence Durante ... matte painter
Andrea Dutti ... digital compositor
Jocelyn Ebels ... technology support: Rodeo FX
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Double Negative
Marion Eloy ... visual effects artist: BUF
Nicolas Emery ... tracking/matchmove artist: framestore
Zsuzsanna Erdei ... double negative: layout artist
Rahul Narayan Erla ... matchmove & rotomation artist double negative
Florent Falipou ... technical director: BUF
Péter Farkas ... digital compositor: Double Negative
Oliver Fergusson-Taylor ... digital compositor
Sébastien Fernandez ... matte painting td: Rodeo FX
Victor Manuel Fernandez ... lead stereoscopic compositor
Deak Ferrand ... art director: Rodeo FX
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Corentin Fievet ... graphic artist: BUF
Laura Fitzpatrick ... visual effects executive producer: MPC
Duane Floch ... previsualization supervisor: MPC
Marco Foglia ... head of animation: MPC
Filippo Forno ... lighting lead
Xavier Fourmond ... lead compositor: Rodeo FX
Vincent Frei ... production support: Rodeo FX
Michel Frenette ... digital compositor: Rodeo FX
Alex Funke ... miniatures director of photography: Weta Workshop
Lisa Funkel ... digital compositor: Framestore
Akash Gade ... Bodytrack artist: Dneg
Benoit Gadreau ... technical director: BUF
Sabrina Gagnon ... visual effects producer
Jagadeesh Gajapathy ... lighting td
Gergely Galisz ... visual effects data wrangler
Julio Tovar Garcia ... element qc artist: stereo d
Geneviève Gareau ... rotoscope artist: Rodeo FX
Rob Garner ... digital compositor
Ulhas Gavas ... texture artist
Marcia Gay ... visual effects production supervisor
André Geoffroy ... visual effects coordinator: BUF
Sotiris Georghiou ... visual effects artist
Abhishek Ghorui ... digital artist
Suraj Ghose ... Matchmover: Double Negative Mumbai
Sreejita Ghosh ... modelling td
Thomas Gillet ... texture artist
Bill Gilman ... in-house compositor
Ève Giordani ... rotoscope artist: Rodeo FX
Frédéric Godbout ... matchmove/layout artist
Antoine Goethals ... digital compositor
Emanuele Goffredo ... visual effects artist
Adam Goldstein ... lead texture artist
Guy-Edwards Gonsalves ... technical artist
Satyanarayana Gottapu ... digital artist: MPC
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Oded Granot ... digital compositor: Double Negative
Kari-Lyn Gravel ... production coordinator: Stereo D
Douglas Green ... facial performance capture supervisor: DI4D
Kyle Greenberg ... digital compositor: Framestore
Jonny Gu ... digital compositor: double negative
Xian Guan ... fx technical director: double negative
Glenn Guenette ... stereo compositor: Stereo D
Jean-Sebastien Guillemette ... cg lead: Rodeo FX
Carlos Guillén ... digital compositor: double negative
Alexandra Gunter ... visual effects production manager: Atomic Fiction
Nicolas Guyon ... digital compositor
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Sharna Hackett ... visual effects line producer: double negative
Adam Hall ... production coordinator: double negative
Patrick Hall ... digital compositor: MPC
Pierre-Loic Hamon ... head of rigging: Framestore
Sara Hansen ... generalist
Mark Hardin ... motion control operator: miniature unit
Chris Hardman ... visual effects
Yascine Harmali ... digital compositor
Philip Harris-Genois ... modeler: Framestore
Alec Hart ... digital asset manager
Petr Hastík ... digital compositor
Martin Haughey ... previs artist: Miniatures VFX Unit NZ
Arnaud Havart ... matte painter: framestore
Yohann Hays ... digital compositor
Alex Heffner ... visual effects lead
Ethan Helms ... assistant lead stereoscopic compositor / assistant stereoscopic compositing lead
Yasemin Hepguler ... compositor
Michael Hetman ... render wrangler
Seth Hill ... digital effects supervisor
Yan Caspar Hirschbuehl ... visual effects artist
Richard R. Hoover ... visual effects supervisor: framestore
Sam Horgan ... lead paint and roto artist: Framestore
Eric Horton ... fx supervisor
Leo-Patrick Houde ... vfx editor
Beth Howe ... visual effects production supervisor
Andrew Hsu ... technology support: Rodeo FX
Jean Huang ... visual effects digital production manager
Juan Carlos Huerta ... visual effects artist: BUF
Megan Hutchison ... prep artist: Double Negative
Lea Antonette Lorenzo Irlanda ... production support: Atomic Fiction
Dhuha Isa ... visual effects editor: Double Negative
Alexander Isaksson ... digital matte painter: Framestore
Danilo Ivanisevic ... visual effects
Sasha Leigh Izadpanah ... vfx editor: Framestore
Lionel Jacobs ... digital compositor
Samuel Jacques ... cg artist: Rodeo FX
Anand V. Jadhav ... visual effects artist: double negative
Gabriel Jalbert ... visual effects coordinator
Lucas Janin ... lead effects artist
Benjamin Jean ... compositor
Rodions Jepejevs ... digital compositor
Kundan Kumar Jha ... Department Production Manager Roto & Prep
Steven Qi Jin ... previs artist: mpc
Zayn Jinah ... stereoscopic production coordinator: stereo D
Adam Johannesson ... data i/o: Double Negative
Erik Johnson ... assistant depth lead
Étienne Jubinville ... matchmove artist: Rodeo FX
Chaehyeon Lee Julie ... digital compositor
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Tomas Kalhous ... head of 2D: UPP
Ranajoy Kar ... matchmove artist: Atomic Fiction
Jared Keesing ... visual effects production assistant
Stéphane Keller ... matte painter: Rodeo FX
Ian Kelly ... digital artist
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical director: Stereo D
Caitlin Kennedy ... previs artist
Sebastien Kern ... groom artist
Sagar Khorasia ... roto artist
Jin Yong Kim ... matchmove supervisor: Atomic Fiction
Doron Kipper ... reference photographer
Lukas Tiberio Klopfenstein ... roto/prep supervisor: double negative
Cyril Kotecký ... 2D compositor
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor: Stereo D
Gudjon Kristjansson ... digital compositor
Mateusz Krzastek ... compositor: MPC
Tanya Kular ... digital compositor
Madhav Kumar ... asset lead: MPC
Matthieu Labbe ... production support: Rodeo FX
Charles Labbé ... digital compositor: Rodeo FX
Eric Labranche ... production support: Rodeo FX
Felix Lafontaine ... digital compositor
Paul Lambert ... visual effects supervisor
Alyson Lamontagne ... cg artist: Rodeo FX
Robin Lamontagne ... modeler
Samy Lamouti ... visual effects
Romane Landrieux ... compositor / digital artist / graphic artists: BUF / visual effects artist: BUF
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX
Donna Langston ... head of production montreal: BUF
Nicolas Laprise Pellicelli ... digital compositor: Rodeo FX
Peter Lasrado ... lookdev td
Miles Lauridsen ... sequence supervisor: double negative
Mélanie Le Bloa ... digital compositor: Framestore
Matthew Leach ... r&d
Baptiste Lebouc ... visual effects
Simon Leclair ... visual effects artist: Buf
Christine Leclerc ... cg artist: Rodeo FX
Phoenix Woung-Bi Lee ... effects technical director: Framestore
Chloe LeGendre ... light stage technician
Simon Lehembre ... digital compositor: Rodeo FX
Erik Lehmann ... senior 3d generalist: Double Negative
Raphael Letertre ... cg lead: Rodeo FX
Fangfei Li ... digital compositor: double negative
Hao Li ... light stage processing supervisor: USC Institute for Creative Technologies
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Frederik Lillelund ... 3d sequence supervisor: Double Negative
Alisha Lim ... visual effects marketing coordinator
Christine Liu ... effects technical director
Michelle Lo ... stereo paint artist: stereoscopic compositor
Sylvain Lorgeou ... Lead Matte Painter
Renaud Louvet ... visual effects artist: BUF
Réka Lovas ... visual effects: 3D scanning and LIDAR
Kevin Luttman ... stereo compositor: Stereo D
Philippe Lépine ... visual effects coordinator: BUF
Viviane Lévesque Bouchard ... lead compositor: at Atomic Fiction
Andreas Maaninka ... lead digital modeller: double negative
Melaina Mace ... environment artist: Double Negative
Peter Machuca ... lead stereo compositor
Martin Macrae ... head of art department: Framestore
Francois Madere ... lighting artist
Stephane Mailet ... matchmove artist: Rodeo FX
Nicolas Maillard ... visual effects supervisor
Guillaume Mainville ... lighting & lookdev td: Framestore
Carson Majors ... rotoscope lead
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
David Maldonado ... stereo compositor
Stephanie Malicdem ... prep artist: Double Negative
Fernando Mantilla Garzon ... tracker/matchmover: Framestore
Marilou Marchand ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Sharon Marcussen ... digital compositor: double negative
Petr Marek ... visual effects supervisor
Pierre-Yves Marin ... visual effects artist: BUF
Aurélien Marquaille ... graphic artist: BUF / visual effects artist / visual effects artist: BUF
Andrew George Marshall ... facial performance tracking operator: DI4D (as Andrew Marshall)
Nick Marshall ... environment artist: Double Negative
Olivier Martin ... matte painter: Rodeo FX
Heather Martini ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Pierre Masseron ... visual effects artist: BUF
Jean-François Massé ... motion design artist: Rodeo FX
Lauren McCallum ... head of production: MPC, Montreal
Fay McConkey ... visual effects executive producer: Double Negative
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositer
Kate McFadden ... lighting & lookdev td: Atomic Fiction
Declan McGuire ... pipeline technical director
Bradleigh McKay ... cg artist: Rodeo FX
David McKay ... matchmove artist: Rodeo FX
Chris McLaughlin ... CG supervisor: Double Negative
Liam Meakins ... finaling department
Himanshu Meena ... senior matchmover: double negative
Vishal Mehta ... Lead Texture Painter: double Negative / visual effects: lead
Philip Melancon ... animator: Framestore
Jeremy Meltzer ... digital compositor
Kim Menaster ... visual effects producer: MPC
Sharvil Mengaji ... matchmover
Julien Mercier ... lead graphic artist / visual effects artist
Simon Mercier ... matte painting td: Rodeo FX
Sarah Mesmacre ... cg artist: Rodeo FX
Janna Miller ... stereo coordinator
Jackie Mills ... digital effects artist: Roto Prep supervisor
Ben Milsom ... supervising art director: Weta Workshop
Ankur Mishra ... visual effects artist
Cathrine Mitchell ... production coordinator: Weta Workshop
Akmal Mlahaili ... rotoscopy artist
Sean A. Mockler ... matchmove artist: framestore
Effandi Mohamed ... visual effects artist
Farhad Mohasseb ... lead compositor: double negative
Damiano Moltisanti ... effects technical director: Double Negative
David Monfette ... rotoscope artist: Rodeo FX
Ricardo Montero de Espinosa ... paint/prep artist: double negative
Sébastien Moreau ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Rene Morel ... matte painter: Rodeo FX
Emmanuelle Morin ... cg artist: Rodeo FX
Jean-Francois Morissette ... matchmove artist: Rodeo FX
Omar Morsy ... head of animation: MPC
Jonathan Moulin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Jonathan Moulin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Didier Muenza ... lead environment artist: framestore
Sourabh Mukherjee ... Lighting td
Viktor Muller ... visual effects supervisor
Lionel Mullot ... technical director: BUF
Sebastian Munoz Silva ... prep artist: double negative
Colleen Murphy ... associate visual effects producer
Karen M. Murphy ... visual effects producer
Tristan Myles ... compositing supervisor: DoubleNegative
Alexandre Ménard ... cg lead: Rodeo FX
Sven Müller ... generalist technical director: Double Negative
Evan Nanou ... stereo compositor
Amit Narwani ... matchmove supervisor: Double Negative
Josiah Nathan ... prep artist: Double Negative
James Naud ... roto/paint: Atomic Fiction
Shenouda Nazer ... paint and roto: framestore
Sébastien Nebout ... visual effects artist: BUF
Salima Needham ... compositor
C. Michael Neely ... lead previs artist: MPC
John Nelson ... visual effects supervisor
Sarah Neveu ... matte painter
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Yoon See Ng ... digital compositor: Double Negative Vancouver
Khang Ngo ... r&d
Valérie Nicol ... production support: Rodeo FX
Jeremy Nicolaides ... stereoscopic supervisor: Alcon Entertainment
Jonathan Niquet ... pipeline td: Rodeo FX
Neela Nitesh ... stereo compositor
Chad Nixon ... visual effects producer: MPC
Eric Noel ... lead lighting technical director: Framestore
Kelly Noordermeer ... visual effects editor: MPC
Annie Normandin ... visual effects producer: Atomic Fiction
Brandon Norris ... art department producer: framestore
Adrian Nurse ... digital compositor
Angelica O'Brien ... assistant vfx editor: framestore
Adam O'Brien-Locke ... visual effects producer: Rodeo FX
Steven O'Connor ... digital compositor: Framestore
Keith O'Hara ... digital asset manager
Cindy O'Hare ... visual effects coordinator
Matthew O'Sullivan ... technology project manager
Piper Odegard ... matte painting td: Rodeo FX
Christ Ohoueu ... visual effects coordinator: BUF
Hideki Okano ... cg artist: Double Negative
Cem Olcer ... visual effects artist: BUF
Zofie Olsson ... digital compositor
Lalit Om Prakash ... assistant stereo supervisor (as Lalit Omprakash)
Nguon Vissal Ong ... digital compositor: Rodeo FX
Mark Orme ... matte painter
Miguel Angel Ortiz Rivera ... fx td
Raphael Oseguera ... Roto Department Manager
Tirza Oudolf ... roto & paint artist: Atomic Fiction
Guillaume Palegie ... senior digital compositor: Framestore
Niomie Papatens-Rochon ... matchmove artist: Framestore
Christian Paradis ... lighting technical director
Foram Pardiwala ... digital compositor: Framestore
Bintu Kharolia Parjapati ... matchmove artist: double negative
Catherine Park ... stereo compositor: Stereo D
Sehwi Park ... pipeline technical director
Rohan Parmar ... Matchmove Artist: Double Negative
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Mitul Patel ... sequence supervisor
Nikul Patel ... Photogrammetry Technician
Annie Patenaude ... roto/paint artist: Atomic Fiction
Leo Pean de Ponfilly ... digital compositor: Framestore
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo D
Kai Pedersen ... lead lighting: Double Negative
Philippe Pelletier ... digital compositor: Rodeo FX
Angelica Perez ... digital compositor
Juan Sebastian Perez ... visual effects artist
Joe Phoebus ... senior effects technical director: Double Negative
Maeva Pierre ... matte painter: Rodeo FX
Robert Pik ... compositing supervisor
Ezra Pike ... Mid Level Element Compositor: MPC
Félix Pirritano ... visual effects artist: BUF
Thibault Plancq ... visual effects artist: BUF
Eric Ponton ... senior compositor: Double Negative
Ganesh Poojari ... modeling lead: Double Negative
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmove supervisor: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... visual effects editor: Rodeo FX
Frank Presedo ... previs artist
Leo Pritchard ... digital compositor: MPC
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Xinyi Puah ... visual effects editor: Double Negative
Punniyakottiramalingam ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Martin Pélissier ... visual effects artist
Csaba Pépp ... digital compositor
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Marcel Ramos ... light stage technician: USC Institute for Creative Technologies
Kisholay Ray ... production coordinator
Shinichi Rembutsu ... lighting td: Double Negative
Jeremy Robert ... visual effects supervisor: BUF
James William Roberts ... lead lighting td
Mayur Rom ... matchmove and rotoanimation artist
Michael Rouayroux ... digital compositor: MPC
Antoine Rouleau ... matte painter
Marc-Olivier Rouleau ... pipeline technical director
Matthew Rouleau ... cg lead: Rodeo FX
Pierre Rousseau ... fx artist: Rodeo FX
Samuel Rousseau ... paint & roto lead
Jonak Roy ... software development and support
Marc-André Roy ... rotoscope artist: Rodeo FX
Sean Ruecroft ... previs artist
Katya Ruslanova ... digital compositor
Marc Sadeghi ... executive visual effects producer: Atomic Fiction
Russell Sadeghpour ... visual effects designer
Balthazar Sahel ... visual effects artist: BUF
Arnaud Saibron ... framestore
Thomas Salama ... digital compositor: Double Negative
Rhys Salcombe ... 3d sequence supervisor: Double Negative
Clement Saliba ... paint & roto artist: framestore
Jorge Sanchez Fresno ... digital compositor: Framestore
Allen Sanders ... assistant digital asset manager
Kevin Sanders ... stereoscopic compositor: stereo D
Tiago Santos ... digital compositor (as Tiago A. Santos)
Robert Schajer ... visual effects executive producer: BUF
Jakob Schmidt ... senior fx technical director
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Eric Schultz ... mid lighting technical director: Double Negative
Andrea Schweitzer Gil ... vfx production assistant: MPC
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Balasubramaniam Senthil Kumar ... matchmove lead: double negative
Rushabh Shah ... stereoscopic compositor - Stereo D
Jeff Shapiro ... chief financial officer
Jessica Sharp ... line producer: Stereo D
Yadav Shridhar ... animator: Double Negative
Korn Singprasong ... data i/o: Double Negative
Igor Skliar ... senior shader writer: MPC
Maciej Skoluba ... compositor
Dawid Skrodzki ... software developer: MPC
Jedediah Smith ... compositor
Parker Smith ... stereo compositor
Philippe Soeiro ... digital compositor: Rodeo FX
Jordan Soles ... vp technology and development: Rodeo FX
Laurent Spillemaecker ... compositing supervisor: Rodeo FX
Laurent Srey ... digital compositor
Damien Stantina ... graphic artist: BUF
Cody Stoof ... fx technical director
Grant Storrie ... assistant visual effect editor: double negative
Euan Strachan ... facial performance capture engineer: DI4D
Asher Stusek ... texture artist: Framestore
Troy Summersett ... vfx artist: Stereo D
Jonathon Sumner ... digital compositor
Romain Sunier ... technical director: BUF
Audrey-Anne Surprenant ... visual effects environment artist
Filip Sustek ... compositing supervisor: MPC
Elfar Sverrisson ... digital compositor
Michael J. Sweetser ... stereo compositor: Stereo D
Dóra Sárközi ... assistant visual effects coordinator
Alex John Tan ... lighting td: double negative
Valerio Tarricone ... fx td: Double Negative
Melissa Taylor ... visual effects executive producer
Richard Taylor ... Weta Workshop Creative Supervisor
Michelle Teefey-Lee ... visual effects line producer
Lewis Telfer ... facial performance capture tracking operator: DI4D
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Daniel Thron ... visual effects
Szentkuti Tibor ... digital compositor
David Tilton ... concept artist: RodeoFX
Eric Timm ... stereoscopic compositor
Martin Tlusty ... texture artist
Tim Tobin ... prep artist: Double Negative
Kar Hung Tom ... technology support: Rodeo FX
Kristen Tooley ... environment artist
Alexandra Torelli ... rotoscope artist: Rodeo FX
Cisco Torres ... graphics artist: Cantina Creative
James Toth ... stereo production supervisor
Jessica Toucoula ... production support: Rodeo FX
Peter Toufidis ... senior matte painter: Double Negative
Carine Touraille ... senior pipeline td: Atomic Fiction
Jérémie Touzery ... matte painter: double negative
Marie Tricart ... matte painter
Michael Trinh ... digital production: framestore
Ryan Tudhope ... visual effects supervisor: Atomic Fiction
Stuart Turnbull ... modelling: Atomic Fiction
Vaclav Uhlir ... track/matchmove artist
Colin Urquhart ... facial performance capture producer: DI4D
David Uystpruyst ... visual effects artist: BUF
Tangi Vaillant ... effects technical director: framestore
Jonny Vale ... visual effects marketing: MPC
Elisa Valenzisi ... FX TD: Double Negative
Marco van der Merwe ... fx technical director
Lies Veldeman ... digital compositor: double negative
David Verbeke ... senior vfx artist
Raghav Verma ... digital artist: MPC
Vincent Vezina ... cg artist: Rodeo FX
Sophie Vigne ... production support: Rodeo FX
Elliott Viles ... digital artist
Eduardo Villarreal ... digital compositor
Stephane Vogel ... senior cg artist: BUF
Emily Wallin ... editor: 3D
Zhi Wan ... environment artist: framestore
Jiayin Wang ... fx td: Double Negative
Jonny Wang ... fx td: Double Negative
Sanford Warwick ... senior stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Joe Wehmeyer ... data wrangler
Erik Werlin ... digital compositor: Rodeo FX
Antoine Wibaut ... digital compositor
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Seungjin Woo ... concept artist: double negative
Dane Wylie ... depth lead
Sunil Kumar Yadav ... bg prep artist: double negative
Aviv Yaron ... visual effects photographer
Kenny Yong ... matchmove lead
Nadim Zaidi ... render wrangler
Lawrence Zalasky ... layout td: double negative
Michael Zannetou ... research and development: Double Negative
Céline Zapater ... visual effects editor: Rodeo FX
Habib Zargarpour ... visual effects: Post Production
Alon Zaslavsky ... senior character td: Double Negative
Dominique Zenon ... fx artist: Rodeo FX
Annabelle Zoellin ... visual effects coordinator: BUF
Tony Zotta ... technology support: Rodeo FX
Alexandra Zyrina ... digital compositor
Petr 'Harmy', Harmacek ... rotoscoping artist (uncredited)
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Sergio Alarcon ... texture artist (uncredited)
Vaishali Awaghade ... prep artist (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Pieterjan Bartels ... software developer: Double Negative (uncredited)
Yannick Bissonnette ... paint/roto (uncredited)
Jean-Francois Bouchard ... color/pipeline developer: Rodeo FX (uncredited)
Can Baris Candan ... stereographic depth artist (uncredited)
Jason Chee ... previs artist: MPC (uncredited)
Tom Davies ... technical engineer: Double Negative (uncredited)
Joshua Devenyi ... stereo compositor: stereo d (uncredited)
David Edwards ... matte painter (uncredited)
Lars Erik Eriksen ... head of paint and roto: Framestore (uncredited)
Irene Faminial ... visual effects artist (uncredited)
Ilia Goncharov ... digital compositor (uncredited)
Petr Hepner ... 3d artist: UPP (uncredited)
Christopher Kowal ... visual effects editor: Atomic Fiction (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited)
Jordan Lucchino ... stereoscopic painter (uncredited)
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D (uncredited)
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Claire Morris ... element qc artist: Stereo D (uncredited)
Jayaraj Muthukumar ... matchmove and rotoanim artist (uncredited)
Phets Phonasa ... depth lead assisstant (uncredited)
Boucherit Sarah ... visual effects artist (uncredited)
Arthur Sarthou ... r&d software engineer: BUF (uncredited)
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor (uncredited)
Raghavi Arya Thota ... digital compositor (uncredited)
Sébastien Tourneux ... technical director: BUF (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Kelly Wescott ... depth lead: Stereo D (uncredited)

Stunts 

Cody Banta ... stunts
Ádám Bertalan ... stunts
Chloé Bruce ... Stunt Double: Sylvia Hoeks
Nick Carraro ... stunt performer
Jason Chu ... stunts
Martin De Boer ... stunt double: Ryan Gosling
Rob de Groot ... stunt double: Dave Bautista
Jayson Dumenigo ... supervising rigging coordinator
Jozsef Fodor ... stunt performer
Kinga Gavalda ... stunt performer
Tamas Hagyo ... stunt performer
Adam Hart ... stunt double: Stunt Double Ryan Gosling
Zoltan Hodi ... stunt performer
Orsányi Iván ... stunt performer
Alex Kingi ... stunts
Géza Kovács ... stunt performer
Joel Kramer ... stunt coordinator
Joel Michael Kramer ... stunt performer
László Kósa ... stunt performer
István Draco Markolt ... stunt performer
Mike Massa ... co-stunt coordinator
Richard Nagy ... stunt performer
Lilla Németh ... stunt department coordinator
Béla Orsányi ... stunt performer
Domonkos Pardanyi ... stunt coordinator: Hungary
Gábor Pesta ... stunts
Gáspár Szabó ... stunt coordinator: 3AM Unit
Gyorgy Szanto ... stunt performer
Gergo Szekér ... stunts
Ildikó Szücs ... Stunt Department coordinator 3AM unit
Farkas Tamás ... stunt performer: stunts
Narantsogt Tsogtsaikhan ... stunts
Gyula Tóth ... stunts

Camera and Electrical Department 

Gábor Balda ... best boy grip
Balázs Balogh ... 24 frame video playback supervisor
Ádám Balogh ... grip
Istvan Banga ... electrician
Antal Berger ... rigging gaffer hungary
László Bille ... camera operator: second unit
Péter Bognár ... electrician
Patrick Bramucci ... rigging gaffer
Zoltán Bók ... rigging best boy hu
Paul Candrilli ... best boy: grip
Pete Cavaciuti ... steadicam operator: "b" cam operator
István Djuroska ... second assistant camera: second unit
Mark Epstein ... technocrane technician
Seth Ericson ... wire cam rigger
Péter Faludi ... first assistant camera: dailies
Ádám Fillenz ... camera operator: 2nd unit
Neil Frazer ... wirecam programmer
Pierre Gill ... second unit director photography
Charley Gilleran ... rigging key grip
Joshua Gollish ... digital image technitian
Dylan Goss ... aerial director of photography
Ákos Gulyás ... second assistant camera: second unit
Bruce Hamme ... a camera: dolly grip
Ambrus Hernádi ... second assistant camera
Tamás Hevizi ... drone cinematographer
János Jack ... digital imaging technician assistant
Jeb Johenning ... Qtake operator
Imre Juhasz ... camera operator: second unit
Róbert Jász ... grip
Antal Kató ... grip
Kurt Kemble ... crane Tech
Vilmos Keszler ... grip
Gusztáv Kirsch ... camera operator: second unit
Tamás Kollár ... grip
Attila Kárpáti ... assistant camera: b camera
Futo Laszlo ... chargehand rigger
Jack Lillian ... grip
Mitchell Andrew Lillian ... key grip
Paul Maletich ... aerial unit: Mexico DIT
Keri Manuel ... lighting technician: Miniatures VFX Unit N.Z
Stephen Mathie ... lighting programmer
Keith McNamara ... additional focus puller
Csaba Mecseki ... second assistant camera: 2nd unit (daily)
John J. Moers ... documentary cameraman
Pablo Montesinos ... d.i.t. spain aerial unit
Krisztián Nagy ... key video assist operator: second unit / key video assist operator: vfx unit
Jason Naran ... digital imaging technician: Miniatures VFX Unit NZ
Bill O'Leary ... gaffer
Krisztián Paluch ... gaffer
György Posztos ... h.o.d. rigger
András Pucsek ... digital imaging technician assistant: second unit
Csaba Pápai ... grip
Dániel Pápai ... second unit camera trainee
Kristóf Párdányi ... second assistant camera "a" camera: second unit
Balázs Péter ... assistant video operator
Atli Kristófer Pétursson ... aerial unit: Iceland
Akos Zsolt Radvanyi ... techno crane technician
Michael Rathgeber ... first assistant camera: vfx unit dailies
David Rondzik ... electrician
Gabor Schmidt ... grip
Zoltán Schrammel ... techno crane operator: second unit
Szabolcs Sitkei ... second assistant camera: second unit
Chris Summers ... first assistant camera: "b" camera, main unit
Ákos Szathmáry ... second assistant camera: second unit
Gabor Szucs ... flight head technician
Attila Szûcs ... key grip
Virgil Tatu ... first assistant camera: second unit
Badonics Titusz ... dimmerboard operator
Nicholas Turner ... camera prep technician
Adam Varadi ... drone pilot
Gergo Vasari ... grip
Kata Vermes ... additional still photographer
Balázs Várszegi ... second assistant camera: second unit
Dávid Vécsey ... digital imaging technician: 2nd unit
Gavin Weatherall ... wire cam supervisor
Marc Wolff ... camera pilot

Animation Department 

Eric Bates ... animation supervisor: Double Negative
Leonardo Bonisolli ... animator
Evan Clover ... animator
Adam Klein ... animator
Jakub Pazera ... lead animator
Chris Sokalofsky ... animator

Casting Department 

David Bush ... casting assistant: UK
Kathy Driscoll ... casting associate
Tibor Gadácsi ... extras casting assistant
Kristi Lugo ... casting assistant
Zsolt Ferenc Maier ... extras casting
Caitlin McKenna ... adr voice casting
Viktor Mitev ... crowd marshall
Veronika Varjasi ... extras casting
Natasha Vincent ... casting associate: UK

Costume and Wardrobe Department 

Mark Avery ... set costumer: Ryan Gosling
László Bencze ... assistant background set supervisor
Isabel Bloor ... set supervisor: key
Cori Burchell ... costume supervisor
Esteban de la Torre ... soft circuitry/embedded lighting and electronics
Karen Durrant ... head breakdown artist
Martine Gagnon ... assistant costume designer
Brigitta Harmos ... crowd costumer daily
Lilla Kleininger ... agers/dyers
Rosalie Lee ... chief cutter
Bea Merkovits ... assistant costume designer
Heather Osborne ... truck supervisor
Dóra Papp ... set costumer
Margaret Robbs ... assistant costume designer
Viktoria Szunyoghy ... breakdown artist: daily
Traxler Tamas ... cutter
Anikó Varga ... first assistant ager/dyer
Lilla Vasvári ... costume supervisor

Editorial Department 

Bori Bartucz ... dailies producer
Balázs Budai ... assistant editor
Mercedesz Czanka ... assistant editor (as Mercédesz Czanka)
Daniel Czinkota ... dailies operator
Leeza Diott ... dailies manager
Emma Escamilla ... post-production assistant
Ken Lebre ... senior dailies producer
Mary Lukasiewicz ... first assistant editor
André Léger ... assistant editor
Taylor Mason ... assistant editor
Christopher McDonald ... dailies technician: additional photography
Mitch Paulson ... supervising digital colorist
Robert E. Phillips ... digital intermediate producer: EFILM
Stephen Regnier ... location systems engineer: EC3 Dailies
John Sylva ... post-production coordinator
Mayleen Vega ... post-production assistant
Matt Wallach ... colorist: dailies
Joachim Zell ... supervising color technician
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)
Jitte Hoekstra ... editor: tv spot (uncredited)

Location Management 

Rudolf András ... location manager
Gergö Bakos ... locations
Csaba Benedek ... location security supervisor
Robin Citrin ... location manager: US aerial unit
Pier Laurenza ... location scout: Bangladesh
Zsolt Molnar ... location manager
István Papp ... assistant location manager
Emma Pill ... Supervising Location Manager / supervising location manager
Félix Rosell ... location manager
Csaba Sepsi ... junior location manager

Music Department 

Deva Anderson ... music supervisor
Clint Bennett ... supervising music editor
Christine Bergren ... music clearance and legal services
Chuck Choi ... score technical consultant
Forest Christenson ... score mastering assistant
Owen Gurry ... guitars
Rachel Lautzenheiser ... assistant to music supervisor
Rio Mangini ... musician
Alan Meyerson ... score mastering
Nicolas Neidhardt ... composer: Trailer Music
Ryan Rubin ... music editor
Max Sandler ... score technical assistant
Howard Scarr ... synth design
Del Spiva ... temp music editor
Nate Underkuffler ... score technical assistant
Raul Vega ... sampling team

Transportation Department 

Tibor Bodor ... driver: cast
István Bognár ... production driver
Joshua Crockett ... action vehicle technician
Aniko Csat ... transportation secretary
Claudia Kossik ... transportation coordinator
Lily Mathiszig-Lee ... action vehicles
Dennis McCarthy ... picture car consultant
Jr. Sandor Paradi ... 2nd unit / transportation coordinator: 2nd Unit
Mario 'Pikachu' Rojas ... transportation: mexico city
Logan Sigston ... picture car coordinator
Robert Stannage ... picture vehicles: lead spinner painter
Dezso Pócsik ... production driver (uncredited)

Other crew 

Rachel Amanda Alterman ... assistant to producer Ms. Belcastro
Paul Andreassend ... health and safety consultant: miniatures VFX unit, N.Z
Jonathan Baginski ... assistant to cast
Gábor Bakos ... set production assistant
Sarolta Balla ... private sous chef for director and cast
Tristan Battersby ... assistant: Mr. Ford
Dylan Beck ... production assistant
Jordan Bellino ... Assistant to Executive Producer
Daniel Besnyo ... Construction Time Lapse Coordinator
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Russell Blanchard ... production secretary: Additional Photography
Dave Booys ... safety diver: hungary
Anna Boglarka Botka ... production coordinator: second unit
Gábor Bukai ... production assistant: second unit
Craig Butler Jr. ... intern
Des Carey ... production consultant
Jessica Clothier ... script supervisor
Ixchel Coutiño Angulo ... mx unit poc
Sándor Csali ... set pa
Peter Cseri ... stand in: mr. gosling
Gábor Csépai ... production assistant
Bence Csörnyei ... set production assistant: second unit
Péter Danó ... payroll accountant: HU
Viktor de Hegyessy ... unit technician
Gyorgy Dejtari ... second assistant accountant
Maxime Dubuc ... Junior systems administrator: Framestore
Adriana Enriquez ... mexico production assistant
Deanna Felker ... assistant to producer
Cliff Fleming ... aerial coordinator
Cory Fleming ... helicopter pilot
Ryann Fraser ... assistant to producers
Brynja Dögg Friðriksdóttir ... production coordinatior: aerial unit
Anna Lilli Garai ... production assistant
Larry Garrison ... unit publicist
Maria Gerencser ... accounting clerk
Belen Gomez Rodriguez ... financial controller: Babieka Films
Josh Goodman ... set production assistant
Liz Gutierrez ... Vice President, Physical Production
Jason Habelow ... production coordinator
Greg Highsmith ... first assistant/post production accountant
Jeannette Hill-Yonis ... senior vp, business & legal affairs
Jesse Hiram ... stereography operator
Nini Le Huynh ... assistant to ms. wright (as Nini Huynh)
Adam Jaklics ... unit assistant
Viktória Jaross ... choreographer
Tish Johnson ... production accountant
Anne Jordan ... legal counsel
Michael G. Kehoe ... craft service guru: Budapest (as Michael Kehoe)
Ainslee Kennedy ... travel coordinator
Ádám Kovácsics ... unit assistant
Daniela Kriston ... research and development engineer
Zsuzsanna Kurucz ... production secretary
Tanya Lapointe ... assistant: Denis Villeneuve
Rick Lipton ... dialect coach: Carla Juri
Douglas Loeb ... senior systems engineer: EFILM
James Luckard ... development coordinator
April Mabry ... 2nd assistant accountant
Rozsnyai Mariann ... accounting clerk
Darin McCormick-Millett ... titles producer
Colin McDaid ... facilities manager
Peter McManus ... vp production finance
Vera Meyer ... Executive Assistant To Ridley Scott
Sam Mill ... supervising production coordinator
Fruzsi Morotz ... shipping coordinator
Szabó Máté ... unit trainee
Gergely Orbán ... production assistant
János Papp ... health and safety advisor
Denis Pedregosa ... Babieka Producer: Spain plate unit
Kincso Norah Petho ... choreographic assistant (as Kincsõ Pethõ) / dancer (as Kincsõ Pethõ)
Joe Petényi ... second assistant accountant
Imre Porkolab ... accounts clerk
Janos Prihoda ... immigration coordinator
Hajós Péter ... set pa / set production assistant
Joshua Ravetch ... production resources
Gergely Riba ... set production assistant
Jordi Roca Agut ... production coordinator: Spain unit
Nathalie Rodriguez Martinez ... Production Coordinator Spanish Unit
Sanjay ... voice actor
Nicki Schultz ... assistant to ryan gosling
Dave Shaw ... diving coordinator: hungary
Dora Simko ... script supervisor: 2nd unit
Zsolt Soltész ... private chef for director and cast
Nikoletta Szabo ... accommodation coordinator
Enikö Szakács ... cashier
Szody Szilard ... set pa: additional
Gabor Szorad ... accounting clerk
Geza Szucs ... military consultant at 3AM Unit
Kitty Bich Thuy Ta ... production assistant
Mirjam Takács ... production assistant: second unit
Erika Tamás ... first assistant accountant
Wisinger Tamás ... stage manager
Gábor Tarcsay ... Construction Time Lapse Technician
Peter Tardi ... Camera manitou operator
Andrea Terenyi ... clerk
Kinga Trimmel ... second assistant accountant
Kolos Trimmel ... production accountant
Kristof Trimmel ... second assistant accountant
Gábor Ujházy ... Unit Manager
Tamas Urhegyi ... accounts clerk
Tatiana Verevkina ... assistant to producers
Márton Vojnits ... production assistant
Emõke Vágási ... clearance coordinator (as Emoke Vagasi) / tax compliance coordinator (as Emoke Vagasi)
Rebecca Whiting ... executive assistant: Stereo D
Laura Wilcox ... 2nd unit & marketing accountant
Danny Yount ... title designer
Kevin x.l Zhao ... stereographer: Xiao Zhao stereograph from StereoD
Daniel Zsingor ... Construction Time Lapse Technician
Éva Zöld ... asset coordinator
David Bae ... 4d editor (uncredited)
Justin Latimer ... 4D motion editor (uncredited)
Amber Stamp ... office intern (uncredited)
Abigail Tikunoff ... office intern (uncredited)
Viktória Vay ... daily production assistant (uncredited)

Thanks 

Aaron Haye ... special thanks
Klaus Mielich ... in memoriam

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page